ضمانت زندانی

تضمین-برای-زندانی

ضمانت زندانی

ارائه ضمانت زندانی

برای ضمانت زندانی شما باید از قوانین ضمانت متهم مطلع باشید تا در زیر دایره حقوقی و قانون این کار را انجام دهید.

یکی از ضمانت هایی که به متهم ارائه می شود ضمانت آزادی زندانی می باشد که به دادگاه یا دادسرا برای مرخصی یا آزادی ارائه می گردد. اینکار به این دلیل است تا یک مجرم بتواند خودش به مشکلات پرونده اش رسیدگی کند. برای مثال، مجرمی که به دلیل بدهی در زندان به سر می برد، با آزادی راحت تر می تواند به مشکلات خود رسیدگی کند و زودتر مشکلات مالی را برطرف سازد. بر اساس قانون، اگر زندانی پس از اتمام دوره ازادی بر اساس ضمانت خود به زندان برنگردد فراری شمرده می شود. مدت زمانی که متهم می تواند مرخصی بگیرد یا آزاد گردد را قاضی پرونده بر اساس نوع جرم و مقدار زندانی وی تعیین می کند. بسته به همین موارد باید سند ضمانت زندانی به دادگاه تحویل داده شود.

به کمک قانون، زندانیان می توانند برای مدت طولانی آزاد باشند. اگر پس از قرار مقرر متهم خود را معرفی نکند، شخصی که ضمانت را تهیه کرده است مهلت 30 روزه ای برای بازگرداندن وی دارد. پس از این موعد، اگر متهم خود را معرفی نکند سند ضمانت زندانی اجرا و مصادره می گردد.

حال پس از مطلع شدن شخصی که سند ضمانت آزادی زندانی را تهیه کرده بتواند بی اطلاع بودن خود را نسبت به عدم حظور متهم ثابت کند، می تواند مهلت بیشتری از  قاضی پرونده دریافت نماید. حتی اگر سند اجرا شد و اموالش مصادره گردید می تواند در طی 10 روز شکایت کند.

ضمانت زندانی, سند برای زندانی, وثیقه برای زندانی, وثیقه, مصادره ملک ضامن زندانی و کلیه امور مرتبط با مسائل حقوقی خود را با ما مطرح کنید. کارشناسان خبره ما پرونده حقوقی شما را پیگری خواهند نمود تا در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه مورد نظر خود برسید.

ضمانت زندانی به چه صورت انجام می گیرد؟

ضمانت زندانی بسته به سنگین بودن و سبک بودن جرم متفاوت است. گاهی با یک فیش حقوقی و گاهی با سند ملک یا جواز کسب می توان مجرم را آزاد کرد. در این صورت، اگر مجرم به موقع باز نگردد از حقوق طرف مبلغی کسر می گردد و یا از کسی که جواز کسب داده مبلغی گرفته می شود. اما گزینه های متعددی برای ضمانت زندانی وجود دارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که قاضی هر تضمینی را قبول نمی کند. این سند تضمین زندانی باید با ارزشی که قاضی نسبت به پرونده متهم تعیین می کند همخوانی داشته باشد. هر شخصی که تضمین زندانی را بر عهده می گیرد، بار سنگینی را به دوش می کشد.

ارائه ضمانت زندانی به دادگاه طی دو مرحله صورت می گیرد. در گام اول، قاضی اجازه آزادی زندانی با تضمین را تایید می کند. در گام بعدی، زندانی باید اگر پل نقد را به عنوان تضمین قرار می دهد آن را به حساب دادگاه واریز کند، اگر سند اجاره ای برای تضمین زندانی ارائه می گردد باید بر اساس پرونده باشد.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ضمانت زندانی می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی عدالت آفرینان تماس حاصل فرمایید.

ارائه تضمین به مراجع قضایی و دادگاه‌ ها

اگر سوالات حقوقی درباره ضامن زندانی و فراهم کردن ضمانت جهت رفع امور حقوقی خود دارید دارید وارد صفحه درستی شده اید. موسسه عدالت آفرینان این امکان را برای شما فراهم آورده است تا با برقراری تماس با کارشناسان حقوقی ما و مطرح کردن سوالات حقوقی خود در مورد ضامن زندانی از مشاوره حقوقی در مورد ضامن زندانی به صورت رایگان بهره مند شوید.

ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.

ارائه انواع اسناد برای ضمانت زندانی

همه ی افراد دارای حق و حقوق مشخصی طبق قانون هستند. در این بین، افرادی هم که زندانی هستند از این قانون مستثنی نیستند. یکی از این حق و حقوق ها این است که فردی که متهم به جرمی می شود می تواند با تضمین به صورت موقت یا تا اثبات جرم از زندان آزاد شود. برای اینکار به سند ضمانت زندانی نیاز است.

ارائه انواع اسناد برای ضمانت زندانی در واقع نوعی تضمین برای حظور متهم بعد از اتمام موعد مرخصی یا آزادی زندانی می باشد. این اسناد می تواند به شکا وجه نقد، فیش حقوقی و یا سند ملک و جواز کسب باشد. این اسناد برای جلوگیری از فرار متهم و ارتکاب نکردن جرم به صورت مجدد به دادگاه ارائه می گردد.

ضمانت برای مرخصی زندانی

با توجه به جرم و میزان مجازات زندانی برای مرخصی او ضمانت تعیین میشود. ضمانت زندانی از جانب شخصی انجام میشود تا ضامن متعهد به بازگشت زندانی به زندان شود و در صورت عدم بازگشت وی، کسی که ضمانت زندانی را انجام داده است متعهد به تحویل او به دادگاه است. به بیانی دیگر با ضمانت زندانی و ارائه وثیقه میتوان برای متهم امکان مرخصی و یا آزادی مشروط فراهم کرد. مبلغ ضمانت برای مرخصی متهم باید از جانب دادگاه تعیین شود. دادگاه برای تعیین مبلغ ضمانت زندانی، و برای بر آوردن این مبلغ این عمل را به دست کارشناسان این حوزه میسپازد.

مطابق مواد قانونی از شرایط اعطای مرخصی به زندانی میتوان به مورد ذیل اشاره کرد: به منظور تعهد و تضمین کافی نسبت به بازگشت زندانی‌، قاضی ناظر زندان‌، متناسب با نوع‌جرم‌، اقدام به اخذ تأمین از محکوم‌ٌعلیه زندانی خواهد نمود. در اینجا منظور از اخد تامین ضمانت زندانی است.

ضمانت برای آزادی زندانی

بسیاری از زندانیان به دنبال آزادی موقت از زندان هستند. برای تعلیق حبس و آزادی موقت زندانی تحت هر عنوانی، برای مثال جهت تلاش او برای ارائه مدک جهت اثبات بی گناهی و یا عملی در جهت پرداخت دین، متهم باید به دنبال ارائه ضمانت برای آزادی باشد.

دادسرا با توجه به جرم مرتکب شده با مشورت و تایید کارشناس دادگستری میزان وثیقه وضمانتی برای آزادی زندانی را تعیین میکند. با ارائه ضمانت برای آزادی زندانی، متهم میتواند به طور موقت خارج از زندان باشد. باید توجه داشت در صورت عدم بازگشت و فرار متهم ضمانت دریافت شده برای آزادی زندانی توسط دادگاه ضبط میشود.

مجموعه حقوقی عدالت آفرینان با ارائه تمام ضمانت نامه های بانکی و ضمانت نامه های دیگر در تلاش است تا مشکلات شما را جهت ارائه ضمانت برای مرخصی زندانی و ضمانت برای آزادی زندانی فراهم کند. تمام خدمات ضمانت زندانی با آگاهی نسبت به مسائل حقوقی و تیم آگاه و دارای شهرت در جهت ارائه بهترین خدمات انجام می شود.

برای انجام خدمات مرتبط با تضمین زندانی جهت آزاد سازی متهم و زندانی از دادگاه و دادسرا با شماره تلفن های ما تماس بگیرید.

ارائه کلیه خدمات مشاوره حقوقی و اجاره سند ملکی را از ما بخواهید

اجاره سند، ارائه وثیقه برای زندانی، سند اجاره ای برای دادگاه، سند برای آزادی زندانی و تهیه سند برای مرخصی زندانی به همراه تاییدیه کارشناس رسمی دادگستری با مناسب ترین قیمت

مشاوره حقوقی عدالت آفرینان

ارکان ضمانت

ضمانت عقدی است که مطابق آن شخصی در برابر طلبکار و با موافقت شخص طلبکار ، دین شخص دیگری که مدیون است را بر عهده میگیرد و نسبت به پرداخت آن به اشکال گوناگون متعهد میشود. اصطلاح عقد ضمان و ضمانت در ماده 684 قانون مدنی تصریح و تعریف شده است. مطابق این ماده : ” عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مال را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد  … “

هدف از انعقاد عقد ضمان و ضمانت زندانی ایجاد امنیت برای طلبکار جهت پرختن دین است. چرا که مطابق این عقد، شخص ضامن با ضمانت زندانی متعهد به پرداخت دینی میشود که مدیون باید بپردازد. آزادی مدیون امتیازی را برای وی ایجاد می کند تا بتواند در جهت پرداخت دین خود به طلبکار تلاش کند.

پس در واقع عقد ضمانت بین ضامن و طلبکار منعقد میشود. و ضامن ضمانت زندانی یا همان شخص طلبکار را جهت پرداخت دین میکند.

عقد ضمانت از 3 رکن اصلی تشکیل می شود:

ضامن: اولین رکن از ارکان عقد ضمانت است. ضامن به عنوان مهم ترین کسی است که متعهد به پرداخت دین مدیون میشود. برای صحت عقد ضمانت و انعقاد عقد ضمانت، ضمانت زندانی به عنوان تعهد و مسئولیت در قبال پرداخت دین، عامل اصلی عقد ضمانت است. ضامن باید دارای اهلیت باشد، یعنی شخصی عاقل و بالغ باشد و توانایی تصرف در امور مالی را داشته باشد.

مضمون له: دومین رکن عقد ضمانت است. مضمون له کسی است دین به او پرداخت میشود. و در واقع طرف دوم عقد ضمانت در مقابل ضامن قرار میگیرد و قبول او برای انعقاد عقد شرط است. مضمون له در زبان عرف همان طلبکار یا دائن نامیده میشود.

مضمون عنه: رکن سوم عقد ضمانت مضمون عنه است. مضمون عنه همان مدیون اصلی دین است که باید اصل دین را پرداخت کند. گرچه رضایت و یا عدم رضایت مضمون عنه یا مدیون در انعقاد و صحت عقد ضمانت تاثیری ندارد، اما در صورت عدم رضایت او و یا بی خبری طلبکار از قبول ضمانت زندانی از جانب ضامن، عمل ضمانت برای مرخصی زندانی و یا ضمانت برای آزادی زندانی تبرعی تلقی میشود و ضامن در صورت پرداخت دین به طلبکار حقوقی برای رجوع به مدیون اصلی ندارد.

در آخر باید قید شود، ضمانت نامه همان عقد ضمانی است که بین ضامن و مضمون عنه منعقد میشود جهت ضمانت ضامن از مدیون. از آن جایی عقد ضمانت عقد رضایی است و انعقاد آن بر پایه رضایت طرفین وبدون رعایت تشریفات خاصی است، ضمانت نامه میتواند به صورت کتبی و یا شفاهی باشد ولی با توجه به اعتبار و نفوذ ضمانت نامه و توانایی کاربردن آن در محاکم و برای حل و فصل اختلافات، بهتر است به صورت کتبی و توسط مشاورین آشنا و ماهر در زمینه امور حقوقی و وکلای دادگستری منعقد شود تا مشکلی برای طرفین عقد و فرایند قضایی جهت ارائه ضمانت برای آزادی زندانی وارائه   ضمانت برای مرخصی زندانی بوجود نیاید.

مجموعه حقوقی عدالت آفرینان، با بهترین مشاوران حقوقی جهت ارائه خدمات مختلف در زمینه ضمانت زندانی،ضمانت برای مرخصی زندانی و ضمانت برای آزادی زندانی بهترین انتخاب برای مشاوره حقوقی و ارائه خدمات است.

ضمانت جهت ارائه به دادسرا

یکی از راه های پیش رو دادگاه به منظور دسترسی  به متهم وحضور به موقع وی، جلوگیری از فرار یا مخفی شدن او و تضمین حقوق بزه دیده و طلبکار و برای جبران ضرر و زیان وی، پس از تفهیم اتهام از جانب بازپرس با وجود دلایل کافی برای متهم یک قرار تامین صادر میشود.

قرار تامن انواع مختلف دارد، ولی با توجه به در دسترس بودن و تامین آسان وثیقه از جانب متهم، گذاشتن وثیقه ازپرکاربرد ترین قرار های تامین کیفر است. قرار وثیقه میتواند به صورت اخذ وجه نقد ، ضمانت نامه بانکی و مال منقول و یا غیر منقول باشد.

در دادگاههای کیفری با موضوع پرداخت دین و جبران ضرر و زیان، دریافت ضمانت از بهترین گزینه های برای طلبکار جهت تعهد پرداخت دین است، چرا که در صورت انعقاد عقد ضمان، ضامن زندانی به انضمام زندانی مسئول پرداخت دین خواهد شد.

ضمانت ارائه شده به دادسرا برای ضمانت زندانی به صورت ضمانت وثیقه ای و تضامنی است. درست است که اصل عقد ضمانت موجب انقال دین از مدیون به ضامن میشود اما در محاکم دادگستری و دادسراها از ضمانت زندانی به صورت وثیقه ای و تضامنی استفاده میشود و به این صورت که در اثر موافقت شخص ضمانت کننده و طلبکار دین منتقل نمیشود و ضامن به انضمام مدیون مسئول پرداخت دین میشود و این عمل ضمانت برای آزادی زندانی انجام میشود.

در اینجا تعهد ضامن به دو صورت نمود پیدا میکند:

  1. تعهد ضامن برای پرداخت دین به عنوان وثیقه‌ی دین است که در این حالت در صورت عدم پرداخت دین از طرف مدیون اصلی به مدیون تبعی یا همان شخص ضمانت گذار مراجعه میکند و طلب خود را دریافت میکند.
  2. در این حالت ضامن و مدیون هر دو مسئول پرداخت دین هستند و هیچ کدام نسبت به دیگری ارجحیت ندارد و طلبکار برای وصول دین خود میتواند به هر کدام مراجعه کند.

اما این سوال مطرح میشود که در صورت عدم پرداخت دین از طرف مدیون اصلی ضامن باید دین را به طلبکار بپردازد ؟  در جواب این سوال باید پاسخ داد مطابق عقد ضمانتی که بین ضامن و طلبکار منعقد شده است، ضامن متعهد به پرداخت دین است. ضمانت نامه ای که به عنوان تعهد پرداخت نتظیم شده مانند ضمانت بانکی یا فیش حقوقی یا هر ضمانت نامه دیگر متوقف میشود و ضامن حتما باید دین را به صورت تمام وکمال بپردازد. حال آن که ضامن برای دریافت مبلغ دین حق رجوع به مدیون اصلی و دریافت مبلغ پرداخت شده را دارد.

برای ارائه ضمانت به دادگاه لازم است شخص ضامن با ارائه وثیقه ای مانند فیش حقوقی، جواز کسب و یا هر سند دیگری به نوعی کفیل حضور متهم در دادگاه و نوعی ضمانت زندانی را میکند.

از آنجایی که بسیاری از افراد ضمانتی برای آزادی زندانی در دسترس ندارند مجموعه حقوقی عدالت آفرینان با سابقه درخشان و حسن برخورد و حسن تجربه در این راه مورد اعتماد تمام کسانی است که به دنبال خدمات ضمانت زندانی ، ضمانت برای آزادی زندانی و ضمانت برای مرخصی زندانی میگردند.

ضمانت متهم

با توجه به این نکته که ضمانت عقد تبعی است، ضامن باید دینی را که مضمون عنه یا همان مدیون داشته است بر عهده میگیرد. بنابر این، یکی از شروط درستی و نفوذ عقد ضمانت این است که دین اصلی موجود باشد. پس ضمانت از دینی که هنوز موجود نیست درست نیست. از شرایط دیگر عقد ضمانت مشروع بودن دین است. دیون نامشروع چون اساسا قانونی نیستند مورد حمایت قانون گذار نیز قرار نمیگیرند. در محاکم قضایی نیز با توجه به حاکمیت قانون در صورتی برای متهم ضمانت تعیین میشود که منشا دین مشروع و قانونی باشد و دین از قبل ایجاد شده باشد.

در محاکم قضایی و دادسرا ها از عقد ضمانت به عنوان تامین کیفر و ضمانت به عنوان وثیقه استفاده میشود، پس باید توجه داشت که شرایط دین و صحت ضمانت برای زندانی از جانب دادسرا و دادگاه بررسی میشود. این بررسی توسط کارشناس آگاه در این امور انجام میشود. و پس ازتایید از جانب کارشناس به دادگاه ارجاع داده میشود.

در مقابل چه دیونی امکان ضمانت زندانی وجود دارد ؟

همانطور که از پیش گفته شد، دین باید موجود باشد و کامل باشد. دین کامل تعهدی است که بر عهده مدیون بوجود آمده و قابل مطالبه باشد. هر چند که قابل فسخ و یا موجل باشد .

با توجه به توضیحات فوق امکان ضمانت از دیونی که هنوز زمان دریافت آن ها نرسیده است واصطلاحا دین حال نشده است نیز مورد پیش بینی قرار گرفته است. برای توضیح بیشتر میتوان گفت دادگاه میتواند برای ضمانت پرداخت دین موجل یعنی دینی که زمان پرداخت آن هنوز سر نرسیده است ضمانت تعیین کند ولی باید مطمئن بود منشا دین ایجاد شده است. این موضوع در ماده 696 قانون مدنی نیز مورد تایید قرار گرفته است : ” هر دینی را ممکن است ضمانت نمود، اگر چه شرط فسخی در آن موجود باشد. “

التزام به پرداخت دین آینده

یکی از موارد کاربرد عقد ضمانت، ضمانت از دینی است که در آینده پرداخت میشود. با این که مطابق قانون مدنی ضمانت از دینی که در آینده بوجود می آید باطل است. ( ماده 691 قانون مدنی ) به نظر میرسد التزام به پرداخت دینی که در آینده زمان تسویه آن میرسد وجود دارد. این عمل امتیازی را برای طلبکار ایجاد میکند تا از پرداخت دین خود اطمینان حاصل کند چرا که شهرت و حسن رفتار ضامن عاملی برای تعهد او برای پرداخت دین است.

به عنوان مثال شخصی ضامن حسن اجرای قراردادی میشود که منعقد شده است تا اگر خسارتی از عدم اجرای صحیح آن به بار آمد با تعهدی که کرده است ضامن پرداخت خسارت و زیان طرف مضمون عنه باشد.

ضمانت از دین معلق

اگر درقراردادی التزام مدیون به دادن مبلغی پول معلق به انجام دادن شرطی باشد (مثلا پایان کار) و اگر کسی از این مدیون ضمانت کند، این ضمانت را ضمان از دین معلق می نامند. درست است در اینجا دین پس از وقوع اتفاق بوجود می آید ولی چون سبب دین بوجود آمده است و منشا آن محقق شده است امکان ضمانت وجود دارد.

به عنوان مثال اشخاص میتواند ضمانت کنند در صورت انجام کاری پاداش مورد تعهد را پرداخت کنند و یا شخص ثالثی از غاصب ضمانت کند در صورت تلف مال مورد غصب قیمت و یا مثل آن مال را به مالک بدهد. مثال آخر در محاکم نیز انجام میشود.

ضمانت از نفقه

ضمانت از نفقه میتواند به صورت ضمانت از پرداخت نفقه اقارب و یا ضمانت از پرداخت نفقه همسر باشد. به این صورت که شخصی ضمانت میکند که نفقه همسر و یا نفقه اقارب را بپردازد. نفقه همسر از دیونی است که بر عهده همسر واقع میشود و همسر در پرداخت آن متعهد است. حال شخص ثالثی میتواند از این نفقه ضمانت کند تا در صورت عدم پرداخت وی دین را بپردازد.

بسیاری از دعاوی قضایی با منشا دین ناشی از دیونی مالی است که به دنبال عقد نکاه ایجاد میشود. نفقه و مهریه زن هر دو منشا مشترک که همان عقد نکاه است را دارند. هر شخصی میتواند جهت نشان دادن حسن نیت و تعهد پرداخت دین پس از ایجاد عقد نکاه که سبب دیون مالی وابسته به آن است، مهریه و نفقه را ضمانت کند.

آیا به ضمانت زندانی نیاز دارید؟ همین حالا تماس بگیرید.